Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama, akıllı telefon kullanım oranının artması ve mobil servislerin çeşitlenmesiyle daha fazla öne kazanıyor. Bu yazımızda Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama nedir, nasıl yapılır, ne gibi faydalar sunar, gelecekte nasıl bir mikro konum pazarlama bizi bekliyor gibi sorulara yanıtlar buluyoruz.

MİKRO LOKASYON BAZLI PAZARLAMA NEDİR?

Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama, en genel tanımıyla satıcının, tüketiciyle doğru yerde, doğru zamanda ve doğru mesajla bağlantı kurmasına imkan sağlayan; teknolojik imkanların en üst seviyede kullanıldığı bir pazarlama türüdür. Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama, markaların mesajlarını geniş hedefli hale getirebilir. Bu sayede satıcılar, tüketicilerin benzersiz isteklerini ve ihtiyaçlarını öğrenme şansı da elde eder.


POTANSİYEL MÜŞTERİYE DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU YERDE ULAŞIN

Lokasyon veya konum olarak adlandırılan bu kavram; bir zamanlar gayrimenkul için anlam taşıyordu. Fakat artık tüm sektörleri ve her boyutta işletmeyi ilgilendiriyor. Markaların tüketicilere yönelik hedeflerini yoğunlaştırması sayesinde konum, pazarlamada kendine yeni bir anlam buldu.

Mobil cihazların yaygınlık kazanması ve konum teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde markalar artık alışveriş potansiyeli olan tüketiciye gerçek zamanlı ve ilgili reklamlar gösterebiliyor.

Markalar, satın alma işlemini daha fazla kişiselleştirmek için konumdan farklı şekillerde faydalanıyor. Tüketicinin dikkatine sunulması için konum tabanlı veriler önümüzdeki dönemde daha fazla önem kazanacak.


MİKRO LOKASYON BAZLI PAZARLAMA NASIL YAPILIR?

Araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazarlamacıların yalnızca %23’ünün mevcut mobil çalışmalarında Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama tabanlı verileri kullandığını gösteriyor. Yine de teknolojinin eğilimleri nasıl hızlı değiştirdiğini bildiğimiz için, bu konuda çoğu markanın hızlı biçimde yol olacağına kesin gözle bakabiliriz. Giderek daha fazla pazarlamacı, gerçek zamanlı erişim ve hiper-hedefleme promosyon gücü için Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama konusunu daha fazla gündemlerine alıyor.

Şüphesiz Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama alıcıları markalara daha da yakınlaştırıyor. Mobil ve hedeflemenin karışımı sayesinde markalar artık mağazalarda tüketicilerle alışveriş yapabilmekte. Sensörler ve Bluetooth işaretleri gibi yüksek teknoloji taktikleri sayesinde, markalar hedef alıcılarını takip edebiliyor ve ilgili reklamları yayımlayabilir. Genel dil kullanan promosyonlara göre çok daha etkili olduğunu söylemeliyiz.

Bazıları sosyal medya takipçilerine gerçek zamanlı önerilerde bulunurlar. Diğerleri, alıcının alışkanlıklarına ve alanlarına göre özelleştirilmiş öneriler sunar. Dolayısıyla çok yönlü bir Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama yaklaşımından söz edebiliriz.


TÜKETİCİNİN DUYGU VE DAVRANIŞLARI İYİ ANALİZ EDİLMELİ

Tüketiciler alışverişlerinde avantaj elde etmek için bazı bilgilerini paylaşma konusunda daha açık davranıyor. Araştırmalar, kadınların yüzde 50’sinin, özel teklifler almak için konumlarını ve kişisel bilgilerini mağazalarla paylaştıklarını gösteriyor.

Ayrıca, tüketicilerin yüzde 53’ü, ilgili anlaşmalar için konumlarını markalarla paylaşıyor. Daha sonra bu tüketici verileri, pazarlamacıların satın alma davranışlarını analiz etmelerine ve mağazaların çevrelerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için kullanılıyor.

Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama özellikle perakende satışını son yıllarda yeniden tanımladı. Ülkemizde dev perakende zincirleri bu konuda daha girişken olsa da daha küçük ölçekte işletme ve zincirler de Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama konusunda kararlar alıyor.

Markaların elbette tüketicilere konum bazlı ulaştığı noktada mesajlarını ve tekliflerini de buna göre özelleştirmesi çok önemli.


MOBİL CİHAZLARDAKİ GELİŞMELER YENİ FIRSATLAR SUNUYOR

Akıllı telefon kullanımının, GPS özellikli cihazların ve konum tabanlı servislerin ve daha akıllı uygulamaların yaygınlaşması, tüketicinin her hareketini paylaşma isteğinin artması, büyük miktarda coğrafi ve davranışa dayalı veri ortaya çıkarıyor. Bu verinin doğru biçimde analiz edilmesi de “big data” (büyük veri) teknolojilerinden geçiyor.

Teknolojik ilerlemeler, konum tabanlı push çözümleri aracılığıyla etkileşimli mobil reklamcılığa izin veriyor. Markalarla tüketiciler arasında anlamlı bağlantılar kurmak için bu stratejileri kullanmak pazarlamacılar için büyük fırsat anlamına geliyor. Ancak, pazarlamacılar bu gelişmeleri kullanmaya hazır olsalar da, gizlilikle ilgili endişeler de yok değil. Özellikle tüketicinin bu konuda şeffaf biçimde bilgilendirilmesi ve ikna edilmesi şart.


MİKRO LOKASYON BAZLI PAZARLAMA ÖRNEĞİ

Sıklıkla alışveriş yaptığı bir kahve dünyasına uygulama üzerinden bilgisini veren bir müşteri, sabah işe giderken o kahveciye yaklaştığında bir bildirim alabilir.

Bu bildirimde satıcı yeni kahvesinden veya o müşterisinin daha önce hep aldığı kahvedeki özel promosyondan bahsedebilir.

Kahve dükkanının, mağazasına ve müşterisine özgü ürettiği bu Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama ürünü, basit bir örnek olarak düşünülebilir. Her marka kendi ürün ve müşterisine göre bazı uygulamalar geliştirebilir.

Bir başka örneği bir giyim mağazası için verelim. Geliştirdiği özel uygulama ile yüzlerce veya binlerce müşterisinin telefonuna giren bu marka, mağazadaki ürünlerini güncel olarak sunmanın yanı sıra özel indirim programına ait kart bilgisini de markodlu biçimde uygulamaya gömmüştür.

Tüketici alışverişlerinden kazandığı puanları uygulama ana ekranında güncel olarak görür, yeni puanlar ve puan harcama için barkodunu okutur.

Markanın uygulama üzerinden müşterisiyle kurduğu iknaya dayalı bu bağ, gönderilen Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama araçlarını da etkili kılar.


BÜYÜME VE GELİŞME İÇİN SÜREKLİ YENİLİK ŞART

Bununla birlikte, tüketiciler rakiplerinizden de benzer mesajlar alacaktır. Rekabet her alanda olduğu gibi Mikro Lokasyon Bazlı Pazarlama için de söz konusu.

Markaların tüketicilerle buluşmak için yeni ve etkili yollar bulması önemli. Gelen her müşteriyi fırsatlar sunarak kayda almak, gerekirse özel uygulama geliştirmek, özel fırsatlardan haberdar etmek için bildirim, mesaj, e-posta ve arama araçlarına ikna etmek gerekli. Sosyal medya da bu noktada önem kazanıyor.


COĞRAFİ HEDEFLEME (GEO TARGETİNG) NEDİR?

İnternet pazarlamacılığında coğrafi hedefleme, bir web sitesi ziyaretçisinin coğrafi konumunu belirleme ve bu ziyaretçiye bulundukları yere göre farklı içerik sunma yöntemidir. Buna ülke, bölge, şehir, semt, posta kodu, organizasyon, IP adresi, internet servis sağlayıcı veya diğer kriterleri dahildir.

Çevrimiçi reklamcılığın yanı sıra iPlayer ve Hulu gibi sitelerin bulunduğu internet televizyonlarında da coğrafi hedeflemenin yaygın bir kullanımı bulunmaktadır. Bu koşullarda, içerik genellikle belirli ülkelerde coğrafi konumdaki kullanıcılarla sınırlıdır. Bu yaklaşım, dijital hak yönetimini uygulama aracı olarak hizmet eder. Proxy sunucuların ve sanal özel ağların (VPN) kullanılması yanlış bir konum verebilir.


MİKRO LOKASYON BAZLI PAZARLAMA ÖNEM KAZANIYOR

En başarılı konum tabanlı pazarlama, hem tüketici hem de marka için anında, somut faydalar sağlayandır. Bunu başarmak için odak sadece coğrafi konumda değil. Giderek mikro konuma doğru kayıyor.

Mikro konum hedefleme, iç mekan konumunu birkaç metre içinde belirleyebiliyor ve tüketici katılımı için bir fırsatlar dünyası sunuyor. Sistem için mikro konum alanında bir dizi teknoloji kullanılıyor. Bununla birlikte, tek bir teknoloji her yerde olmadığı için, bazı şirketler mikro konumlu ürünlerinde birden çok teknoloji kullanmakta.

GPS, coğrafi konumunuzu makul bir şekilde doğru olarak belirlerken, yoğun kentsel alanlarda ve kapalı alanlarda çok daha az doğru bilgi veriyor. Lokasyon bazlı pazarlamanın gerçekten etkili olması için, markaların bölgelerindeki tüketicilere yaygın biçimde ulaşması önemli.