İş İçin Dizüstü Bilgisayar Satın Alma RehberiGünümüzde özel kullanım için olduğu kadar, iş kullanımında da dizüstü bilgisayar daha çok tercih edilir oldu. Ofis kullanımının yanı sıra, toplantılarda ve seyahatlerde de çalışma konforu sağlayan taşınabilir bilgisayarlar, işinizi her yere taşıma avantajı sunuyor. Günümüzün dizüstü bilgisayarları performans konusunda bir hayli gelişmiş durumda. Üstelik çok daha ince ve hafif modeller de görüyoruz. İş için ideal dizüstü bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri yazdık.

EKRAN BÜYÜKLÜĞÜ

Taşınabilir bilgisayarlar genellikle ekran büyüklüklerine göre sınıflara ayrılıyor. 10 inç ve altı netbook modellerinin yanı sıra; 15 inç, 17 inç ve üstü büyüklükte ekranlara sahip modeller de tercih ediliyor. Ülkemizde en çok tercih modelin 15 inçlik olduğunu da belirtmekte fayda var. Ekran boyutu konusunda tamamen ihtiyaçlarınızdan yola çıkarak karar vermelisiniz.

Şayet işiniz büyük ekranda çalışmayı gerektiriyorsa tercihinizi 15 inçlik modellerden yana kullanabilirsiniz. Son dönemde 12 inçlik ara modeller de görüyoruz. Ekran büyüklüğünden çok taşınabilir olması önemliyse ortalama büyüklükteki bu modeller oldukça cazip.


PERFORMANS VE KAPASİTE

İşlemci gücü, bellek miktarı, sabit disk kapasitesi, ekran kartı ve bilgisayarın kaplaması sizin temel kriterleriniz olmalı. Güncel olan en iyi işlemciyi elbette seçebilirsiniz. Kesinlikle yüksek performans, daha az ısınma ve daha az pil tüketimi gibi mükâfatları olacaktır.


UYGUN FİYATLI MODELLER

Dizüstü bilgisayar ile internete bağlanmak ve temel bilgisayar işlerinizi yerine getirmek istiyorsanız, çok yüksek özellikler aramanız gerekmeyebilir. Çok daha uygun fiyatlı modelleri tercih edebilirsiniz. Yeni nesil dizüstü bilgisayar hem iyi görünüm, hem hafiflik, hem de ortalama performansla optimum kullanım sunabiliyor. Ekran boyutları küçük olsa da, günlük kullanım için son derece makul olduklarını kabul etmeliyiz.


TAŞINABİLİRLİK ÖNEMLİ

Şüphesiz bilgisayarın taşınabilirliğini etkileyen temel unsur ağırlığı… Bilgisayarın adaptörü ve pilini de düşünüp taşıma hesabını buna göre yapmalısınız. 2 kg’ın altını tercih etmeye bakın. Hatta birinci önceliğiniz hafiflikse 1 kg ve biraz altı modeller de piyasada mevcut. Elbette fiyat seviyeleri de yüksek.


İŞ KULLANIMINDA WEBCAM FAKTÖRÜ

Dizüstü bilgisayar modellerinin pek çoğunda artık webcam ekranın üstünde geliyor. Eğer video konferanslar işinizin bir parçasıysa bu detayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.


İKİSİ BİR ARADA MODELLER

İşiniz gereği bilgisayarı tablet gibi de kullanmanız gerekiyorsa ikisi bir arada modelleri değerlendirebilirsiniz. Katlanabilir özellikteki bu bilgisayarların dokunmatik ekranlarını parmakla veya kalemle kullanmak mümkün oluyor.


SAHADA ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLAMLIK

Şayet dışarıda çalışanlar için bilgisayar alınacaksa bu defa da devreye hafiflik kadar sağlamlık gidiyor. Darbelere, toza ve su sıçramalarına karşı korumalı dizüstü bilgisayar modelleri bakmanızda fayda var.