E-Bordro’nun İnsan Kaynaklarına Getirdiği Faydalar ve YeniliklerUzun süredir İş Kanunu kapsamında bulunan, “çalışanlara bordro tebliğ etme” işi, dijital dönüşüm ürünlerinden biri olan e-bordro ile çok daha pratik ve verimli hale geliyor. Bordroların dijitalleşmesi insan kaynakları departmanlarının işlerini de büyük oranda kolaylaştırıyor. Logo Yazılım’ın bu alanda önemli çözümleri buluyor. Bu blog yazımızda e-bordro nedir, faydaları nelerdir gibi sorulara yanıtlar veriyoruz.

Dijital dönüşüm şirketlerin iş süreçlerini hızlandırıyor, kolaylaştırıyor ve çok daha verimli hale getiriyor. Elbette tüm bu süreçleri yönetecek insanlar da yine bu sistemin dönüşümüyle bağlantılı olarak yönetiliyor.

İnsan kaynakları yönetimi, önümüzdeki yıllarda tüm şirketler için çok daha önemli hale gelecek. Öyle ki, şirketlerin yönelimlerinde İK’nın payı daha önemli hale gelecek. Bu noktada insan kaynakları yönetimini daha da rahatlatan bazı uygulamalardan söz edebiliriz.


E-BORDRO İK İŞ YÜKÜNÜ AZALTIYOR

İş Kanunu kapsamında zorunlu olan çalışanlara bordro tebliğ etme işi artık hızlı ve güvenilir şekilde elektronik ortamda yapılabilecek. Bununla birlikte şirketler kargo giderlerinden de kurtulacak. İnsan kaynakları departmanlarının iş yükündeki hafifleme sayesinde çok daha önemli konularda odaklanmak mümkün olacak.

Birkaç tıklama ile yüzlerce çalışana özel doküman oluşturma, toplu olarak imzalama ve imzalı dokümanları toplu olarak kişiye özel dağıtabilme özellikleri e-bordro sayesinde mümkün oluyor. E-bordro uygulaması insan kaynakları çalışanlarına önemli miktarda zaman kazandırıyor. Hazırlanma ve gönderim işleri bu uygulama sayesinde dert olmaktan çıkıyor.

Bireyler, kendilerine özel oluşturulan dokümanları kendilerine özel, bir defa kullanılabilen şifreler ile güvenilir bir şekilde görüntüleyebiliyor. Kurumların iş yapışını kolaylaştıran bu çözümün sunduğu somut faydalar insan kaynaklarına bağlı tüm departmanların da faydasına oluyor.


GİZLİLİK KONUSUNDA DA AVANTAJLI

E-bordroda insan kaynakları konusundaki güvenlik endişeleri de ortadan kalkıyor. Yetkili olmayan kişilerin gizliliğe haiz belgeleri görebilmelerinin önüne geçiliyor. Kullanıcılar, aynı platform üzerinden diğer işlemlere müdahil olmadan güvenli şekilde çalışabiliyor. Atamalarda, toplu duyuru gerektiren iç yazışmalarda, satın alma süreçlerinde, toplu ihale bülteni dağıtımlarında kullanılabilmesi çözümü ön plana çıkartan faktörler arasında yer alıyor.

İnsan kaynakları süreçlerindeki gizlilik prensipleri gözetilerek kullanıma alınan çözüm, tebliğ-tebellüğ etme, arşivleme ve raporlama kolaylığı gibi birçok kazanım sağlıyor. Özellikle çalışan sayısı fazla olan ya da çalışanları farklı lokasyonlarda bulunan kurumlarda insan kaynakları departmanlarının iş yükünü hafifletiyor. Çözüm, yaygın bayi ya da servis ağına sahip kurumların merkezler arası iletişiminde kullanılabildiği gibi, kurumların mevcut iş süreçlerine de entegre edilebiliyor.

E-bordro sayesinde aynı anda yüzlerce bordro oluşturulabiliyor, bu bordrolar toplu olarak imzalanabiliyor ve dağıtma işlemi dakikalar içinde tamamlanıyor. Üstelik dağıtılan belgelerin teslimi, zaman damgalı olarak görüntülenebiliyor. Hazırlanan belgelerdeki kişiye ya da kuruma özel bilgiler ise sadece yetkili kişiler tarafından görülebiliyor.