Bilgi Güvenliği İçin Dosya ve Yazışma Şifreleme YöntemleriGünlük hayatta ve iş süreçlerinde dijital dünyanın etkisi arttıkça, güvenlik endişeleri de büyüyor. Çok ciddi maddi ve manevi kayıplara sebep olan siber güvenlik konusunda tedbirli olmak için bazı önemli bilgilere sahip olmak ve uygulamaya geçmek gerekiyor. “KOBİ’ler İçin Siber Güvenlik Rehberi” yazımızda bu konuda genel bazı bilgileri paylaşmıştık. Bu blog yazımızda da internette dosya ve yazışma şifreleme konusunda bilgi paylaşıyoruz.

VPNBOOK İLE GÜVENSİZ Wİ-Fİ AĞLARINDA KORUNUN

Halka açık Wi-Fi bağlantı noktaları genellikle güvensizdir, o yüzen de bağlantıyı kendiniz şifreleme ile korumadığınız sürece bu ağları kullanırken savunmasız kalırsınız. Güvenliği sağlamanın bir yolu sadece bağlantınızı şifreleme ile kalmayıp hareketlerinizi takip edilmesini zorlaştıracak biçimde yeniden yönlendiren bir sanal özel ağ (VPN) kullanmak. Çoğu VPN hizmeti üyelik gerektiriyor fakat muhteşem VPNBook (www. vpnbook.com) tüm tarayıcılarda ve aygıtlarda çalışan iki ücretsiz seçenek sunuyor.


VPNBook’un kullanımı aşırı basit olan PPTP (Point-to-Point Tunelling Protocol) sürümü herhangi bir ek yazılım gerektirmiyor. Windows’un “Ağ ve Paylaşım Merkezi”ni açın (Denetim Masası’nda “Ağ ve Internet” kısmından), sonra “Yeni bağlantı veya ağ kurun”a tıklayıp “Çalışma alanına bağlan”ı seçin. Şimdi bağlantıyı VPNBook’un IP adresini ve www.vpnbook.com/#pricing sayfasından bulacağınız oturum bilgilerini girerek yapılandırın. Ancak bazı servis sağlayıcılar veya büyük şirketler PPTP’yi engellediği için bağlantı çalışmayabilir. Bu durumla karşılaşırsanız VPNBook’un ücretsiz OpenVPN istemcisini indirip engelleri atlatabilirsiniz.